Byl únor a bylo hodně větrné počasí, takže došlo k odložení soutěže, kterou pořádal kladenský klub na letišti Velká Dobrá. To větrno bylo asi od 9 m/s a výše. Co v takovém počasí dělat? Stavět ani psát se mi nechtělo. Naštěstí se ozval kamarád a ten mne inspiroval.
Se ženou jsme se vydali za ním do Žatce, města nad Ohří. Města, která mají řeku a historii, mám rád. Kladno nic takového nemá. Tedy myšleno třeba historické centrum, to u nás v podstatě nenajdete. Ale Žatec, to je něco jiného. První stopy zdejšího osídlení pocházejí již z doby 400 až 800 let před naším letopočtem, takže místo prastaré.
Středověk v historickém centru pak vidíte na každém kroku.
Samozřejmě novodobá historie je spjatá s pivem, respektive s pěstováním chmele. Na náměstí je nejmenší chmelnice na světě. A chmel se na ní opravdu pěstuje.
Takže, pokud máte rádi historii, doporučuji se tam podívat. Ostatně, nyní je tam výstava Žatecký poklad, ale je nutné se předem objednat.
A teď se asi ptáte, kde jsou ty modely, přeci nebudu číst nějakého průvodce po zemích Českých. Takže zpět k modelům. Navštívil jsem Jirku Schieferdeckera, který se loni začal zúčastňovat naší korespondenční soutěže. Létal s modely Káně od Radoslava Čížka a také s Expe od stejného autora. Pro letošní sezónu ale připravil jiný stroj. To byl také důvod, proč jsme se u něj se ženou stavili.
Ve svém bytě je Jirka obklopen jenom modely. Trochu nábytku je tam samozřejmě také, ale jeho modely vznikají hned na dvou stolech, kdy jeho „výrobní linka“ na jednom stole vyrábí třeba žebra a na druhém se vše lepí dohromady. Když se podíváte na skříně, pod stoly a do všech koutů, zjistíte, že všude jsou krabice, stojany a jiná úložiště modelů. Prostě, byt je jimi doslova napěchován.
Jirka je velice šikovný modelář a velmi úspěšný závodník. Známe se již nějaký pátek a potkáváme se především na házedlářských soutěžích jak venku, tak v hale. Ostatně, Jirka je Mistr republiky v házedlech.
Modelařina je u Jirky kůň, asi tak velikosti toho Trojského. Jak jsem již zmínil, pro letošní sezónu si Jirka připravil A2 Niké od Guy Guidiciho. Nejprve jsem dostal dvě malé fotky na mobil.
Na nich je vidět Nike již v konečné podobě po záletu. Ale pojďme se nejprve podívat na model samotný. Již jsem o něm psal v článku o Guy Guidicim a jeho modelech. S tímto modelem se Guy zúčastnil Mistrovství světa v roce 1957 v Mladé Boleslavi. U nás plánek překreslil do třípohledu Radoslav Čížek. Plánek vyšel v Leteckém Modeláři číslo 12 v roce 1958.
Konstrukce je jednoduchá, ale velmi účelná. Trup je jednoduchá krabička, žádné složitosti se spoustou nosníků. To modelu přidává na atraktivitě.
Jirka pečlivě vybral stavební materiál a model postavil ve vysoké kvalitě (slogan je stejný, ale kvalita je určitě vyšší, než u Českých drah). Zde jsou fotografie těsně před dokončením stavby.
Model je již dokončen a zalétán na místní ploše. Ještě fotografie po dokončení. Na křídlech ještě nebyly nápisy, které Jirka později dopracoval.
Jirka je s vlastnostmi modelu velmi spokojen. Model létá lépe než jeho Expe, se kterou létal vloni. Máme se tedy na co těšit.
Věřím, že se Jirka letos ukáže na některých závodech historiků. Třeba na Rané na Memoriálu. Má to kousek, tak uvidíme.
Tak ať Nike létá, Jirko, a přináší radost!
Jirka Hloušek
Foto: Jiří Hloušek, Jiří Schieferdecker a Pavel Bačina
Zdroj: Letecký modelář