Jak začít? Začneme tím, co znamená slovo Esprit. Slovo je to francouzské a znamená duch. Myšleno lidský duch, ne ten co straší. Myslím, že Lee Renaud si nemohl lepší název pro svůj větroň vymyslet. Do dané konstrukce zcela jistě vložil svého modelářského ducha.
Ale pojďme od poetiky a vzletných slov k tvrdým datům, i když k té poetice se v podstatě ihned zase vrátíme. Model Esprit byl publikován v americkém časopise RC Modeller v čísle 9 v roce 1971. Byl zde uveden velký článek s podrobným stavebním popisem celého modelu. Jeho text napsal a připravil Lee Renaud. K dispozici byl perfektní plán, samozřejmě od firmy Airtronic.
Pokud nevíte, nebo neznáte Lee Renauda, podívejte se na článek níže:
A zpět k té poetice. Lee Renaud ve svém článku cituje báseň:
High Flight
Oh! I have slipped the surly bonds of Earth
And danced the skies on laughter-silvered wings;
Sunward I’ve climbed, and joined the tumbling mirth
of sun-split clouds,—and done a hundred things
You have not dreamed of—wheeled and soared and swung
High in the sunlit silence. Hov’ring there,
I’ve chased the shouting wind along, and flung
My eager craft through footless halls of air….
Up, up the long, delirious, burning blue
I’ve topped the wind-swept heights with easy grace
Where never lark nor ever eagle flew—
And, while with silent lifting mind I’ve trod
The high untrespassed sanctity of space,
Put out my hand, and touched the face of God.
Nikdy jsem nepřekládal básně z angličtiny, tak jsem raději sáhl po překladu Sylvy Ficové (https://utrzky.tumblr.com/post/88259249779/high-flight-oh-i-have-slipped-the-surly-bonds-of)
Let ve výškách
Unikl jsem z mrzutých Země pout,
a nebem tančil na svých perutích,
šplhal jsem k slunci, s mraky začal plout,
do věcí pouštěl se nevídaných –
plachtil jsem, houpal se, pak kroužil
v slunečném tichu; držel výšku,
halasný vítr v letu sám honil
a sloupem větru strojem smýknul…
A nahoře, v horečně žhnoucí modré,
zdolal jsem výšky větru s grácií
v místech, kde nebyl skřivan ani orel –
a potichu a povznešeně kráčel
nedotčenou vesmíru svátostí,
vztáhl ruku: dotkl se boží tváře.
(Tuto báseň napsal v roce 1941 jako poctu divům letectví mladý kanadský pilot John Gillespie Magee, Jr. pouhé tři měsíce před svou smrtí ve druhé světové válce v roce 1941 – pozn. JH)
A Lee Renaud pokračuje:
„Slova básně „High Flight“ pro mě nejlépe vystihují vzrušení z R/C kluzáků. Ti z vás, kteří létali na kluzácích, znají a chápou emoce a výzvy vyplývající ze světa tichého letu. Vám, ale i těm modelářům, kteří tento vzrušující sport ještě nevyzkoušeli, je věnován tento článek.
Moje modelářská činnost, stavění a létání s modely letadel, sahá až do doby, kdy byla napsána báseň High Flight. Vyzkoušel jsem si všechny podoby tohoto koníčku, včetně létání v hale, řízení rychlostních upoutanců a především soutěže Wakefieldů na konci 50. let. Nic mi nepřineslo takové uspokojení jako let R/C kluzáků! Výzva je nekonečná. Rozmanitost modelů a úloh je omezena pouze fantazií a odvahou letce. Bez ohledu na to, čím nyní létáte – nebo pokud jste v R/C modelářství nováčkem, chtěl bych, abyste R/C kluzáky vyzkoušeli. Jakmile to uděláte, věřím, že budete sdílet mé nadšení.
I když je k dispozici mnoho možností, jak toho dosáhnout, zde prezentovaný model je mou cestou ke konečnému cíli. Létat výše, déle, a dále než kdokoli jiný.
Esprit je vysoce výkonný kluzák navržený pro dvoukanálové proporcionální vybavení. S rozpětím křídel 84 palců (2133 mm) nabízí konkurenceschopný výkon s rozumnou velikostí modelu. Dvoudílná křídla a odnímatelné ocasní plochy zajišťují pohodlné balení pro cestování na soutěže nebo i pro přesun na místní hřiště. Ve vzduchu však tento pták překvapí. A váš první let dokáže, že tento model stál za čas strávený v obchodě.
Nejvýznamnější vlastností Espritu je přesná a okamžitá reakce. Jakmile nalezne termiku, můžete ihned provést plochou zatáčku bez nadměrného naklánění nebo nebezpečí bočního skluzu. Stejně citlivě manévruje, a díky tomu je přistání na bod hračkou. Normální rychlost kluzu je řekněme střední, i když poněkud vyšší, než se od tohoto typu modelu očekává.
Srdcem každého větroně je křídlo, které zajišťuje celkový vztlak a hlavní odpor modelu. Ocasní část poskytuje podélnou stabilitu a stabilitu v zatáčkách, zatímco trup je minimalistický. Je určen pouze pro umístění rádia a spojuje celek dohromady. Cílem designu Espritu bylo vytvořit lehký model s minimálním odporem.
Křídlo má známý profil EPPLER 387. Profil má podobnou tloušťku jako NACA 6409, který jsem používal na modelech kategorie Nordic A2. Tedy 8,4%. Proto model létá stejnou rychlostí jako tyto volné větroně. Křídlo má plochu 508 sq. palců (0,32 m2). Jako potahovací materiál je doporučena plastiková folie například Solarfilm, ale může být potažen i jiným dostupným materiálem. Trup je nastříkán acrylovou barvou, například Duplicolor Acrylic Touch-up ve spreji.“
Nyní opustíme text v časopise a podíváme se na model, který postavil Jirka Schieferdecker.
Plán modelu je uveden zde:
Pokračujeme malým příběhem. V prosincovém článku o webu, (byl o listopadovém webu – pozn. autora,) jsem zmínil, že by třeba Jirka Šífi mohl tak krásný model postavit. Důvodem bylo, že Jirka v loňském roce postavil nádherně A2 Rondo. Esprit má podobnou konstrukci křídla, a tak mě napadlo to zmínit. Za dva dny jsem obdržel SMS: „Postavím“. Byl jsem překvapen a ihned jsem volal Jirkovi. Ten řekl, že by potřeboval plánek. Nechal jsem ho vytisknout, mám kousek od práce firmu, která to umí. Plánek jsem Jirkovi předal na Silvestrovském létání v hale v Doksích u Kladna. Mimochodem, soutěž v halových kluzácích F1N tam Jirka vyhrál.
Takže, plánek odjel do Žatce a brzo jsem dostal první fotografie. Jirka začal od motýla. Model má eliptické jak ocasní plochy, tak křídlo. Používá se klasický způsob laminování.
Křídlo vypadá složitě, ale v podstatě jde o půl-žebra na náběžce a diagonální vzpěry mezi žebry. Tedy, nejedná se o diagonální žebra. Jirka si s tím hravě poradil.
Jirka se opět ozval ve chvíli, kdy stavěl trup. Právě si přinesl laminátovou trubku z rybářských potřeb. (Ještě že ty rybáře máme.) Celá přední část je balzová gondola, jak píše Lee Renaud, velikostně přesně pro umístění tehdejších přijímače a serv (samozřejmě technika Airtronic). Gondola pokračuje laminátovou trubkou, která nese na svém konci motýla.
Poslední fotky byly již hotového modelu. Jirka nejprve poslal jednu, kdy měl čerstvě potaženo vliesem, další den pak finálně nafotil celé své dílo na zahradě.
V době, kdy jsem psal tento článek, nebyl model ještě ve vzduchu. Ale věřím, že Esprit, neboli modelářský duch Lee Renauda, Jirkovi přinese radost a potěšení z letu stejně, jako jeho konstruktérovi.
Dnes poněkud romantický Jiří Hloušek
Foto: Jiří Schieferdecker
Zdroj: RC Modeller a Outerzone