Retro Pepíka Kubeše

Počet příznivců Retro větroňů se pomaličku rozrůstá. Očekávali jsme záplavu Admirálů 2 s upravenou výškovkou ale modeláři staví úplně jiný model. Tak s pojďme podívat na nový přírůstek do pole.

Pepík Kubeš dostavěl své Retro. Postavil známého a nyní velmi populárního „radiáka“ Liona.

Co k tomu říká klasik?

Jednoduchou a snadnou stavbou je Lion téměř školním příkladem RC modelu pro začátečníky, ač patrně získá příznivce i mezi pokročilejšími modeláři. Tento větroň si navrhl a postavil počátkem roku 1972 Ladislav Haškovec, tehdy šestnáctiletý junior. V leteckomodelářském klubu v Praze 1, jehož je autor členem, byl Lion později postaven v osmi kusech, vesměs s dobrým výsledkem.

Poměrně malým byl větroň Lion navržen záměrně. Menší model je kompaktnější, lépe se s ním manévruje nad zemí a snadněji se přistává než s třímetrovým (pokud jde o jednokanál). Výhodou je i malá spotřeba balzy.

Stavební náročnost je malá, model lze zhotovit asi za 35 hodin práce. Jako u každého „krátkonosého“ typu, i zde je zapotřebí udržet ocasní část modelu co nejlehčí, abychom nemuseli příliš dovažovat.

Parametry:

Rozpětí                                                              1704 mm

Délka                                                                   777 mm

Hmotnost                                                          400 g

Originálně Ovládané prvky                    Směrovka

Plánek modelu lze získat na e-shopu RC revue, nebo v nějakém modelářském archivu lze nalézt původní tisk Modeláře.

V současnosti je možné získat upravenou stavebnici, ale to už není Retro model. A s největší pravděpodobností nebude vyhovovat pravidlům této nově vznikající kategorii.

Tak a pojďme se podívat na Pepíkův model na fotografiích.

Pepík Kubeš a Jirka Hloušek