Rád bych se pověnoval jednomu retro nápadu, který publikoval v Modeláři číslo 8 v roce 1970 Jaroslav Nosálek z Olomouce. Na zpracování a publikaci tento model čeká dlouho. Narazil jsem na něj před nějakým časem a říkal jsem si, že jej jednou uvedu na našich stránkách, což tedy nyní činím.
Než začnu něco ukazovat, ještě upozorním na inspirativní článek Karla Slupského, který byl publikován na stránkách KHMM a už dám pokoj.
Tak a nyní se podívejme na stroj, který jsem vyzobrazil na logu Mistrovství republiky z roku 2021 na Rané, a to hned třikrát v barvách trikolory.
Model se jmenuje Vážka a je to RC model, který Jaroslav Nosálek postavil na bázi A2. Tedy křídlo a výškovka splňují plochou podmínky pro kategorii A2. (Narozdíl od Experimentální A2 neboli Storka Radoslava Čížka, kde celková plocha je větší.)
Rozměrově je to následovně:
Rozpětí 2000 mm, délka 1000 mm, váha 500 gramů a zatížení 17 g/dm2.
Křídlo je uchyceno na horní hraně trupu, kde je připraven pylon. Obě poloviny křídla se nasazují z obou stran pylonu pomocí jazyka.
Mimochodem, nosník doporučuji poněkud zesílit, protože není dvojitý. Konstrukce je opravdu jen do klidu, a i když Jaroslav používal gumicuk, na náš „předpisový“ gumicuk to nemusí stačit. Ale určitě postačuje na „Sluka Cup“.
Model měl jednokanálové řízení pomocí motorku. Jaroslav pak přijímač postavil vlastní o rozměrech 60X30 mm, aby se vešel do trupu, který byl poměrně štíhlý a, musím říci, i elegantní. Model s profilem Eppler 385 létal velmi dobře za klidu.
Výškovka byla uchycena jako na klasické A2, bylo tedy možné jej opatřit doutnákem a plnila funkci determalizátoru po přehoření gumičky. Samozřejmě, při dvoukanálovém řízení to potřeba není, ale pokud by se někdo pustil do kopie původního modelu, mohl by k determalizátoru přistoupit podobně – pokud by vyklopení výškovky neřešil druhým kanálem s mikro servem. Při takovém řešení není omezován délkou doutnáku – a nezapálí les.
Ještě se vrátím panu Jaroslavovi Nosálkovi. Toto nebyl jeho poslední pokus publikovat plány RC modelů. Další model publikoval až po letech v časopise Modelář a modely. Bylo to v roce 2001 v čísle 12. Zde uvedl subtilní V-dvojku. Model má rozpětí 2800 mm a profil Eppler 387, což je krásný profil.
Když se na model podíváte, můžete si všimnout určité spojitosti mezi modelem Vážka a modelem Kondor právě přes linii trupu. Inu, každý konstruktér má svůj rukopis.
Pokud by někoho z vás inspirovala Vážka k postavení, prosím, ozvěte se a pošlete fotografie. Myslím, že za postavení stojí.
Jirka Hloušek
Zdroj : časopis Modelář, Modelář a modely