Rok 1968 je letopočtem, kdy započala druhá kariéra PUNTI jako RC modelu. Původní křídla vcelku byla pro svou neskladnost zavržena.
Křídla v obou verzích ( přímé i šípové) byla upravena jako dělená, která byla spojována malým centroplánem. . Upraveny byly i první čtyři žebra od středu, které byly zhotoveny v plné délce 180 mm . První žebro bylo z překližky 3 mm a žebra 2,3 a 4 z překližky 2mm. Profil MVA 301 byl použit pro obě varianty.
Jelikož se proti původnímu provedení volného modelu zvýšila váha a křídlo bylo více namáháno, bylo navrženo nové šípové křídlo s profilem MVA 301, kde byl upraven hlavní i pomocný nosník a náběžná hrana. Křídlo bylo svrchu potaženo balzou 1,5mm a spojovalo se s centroplánem překližkovým jazykem a zajištěno sirkami. Náběžná hrana byla složená z balzy 2mm + balzy 5×10 mm
Odtoková lišta byla z balzy 5 x 20 mm,
Hlavní nosník byl ze dvou smrkových lišt 5×3 nad sebou a pomocný nosník z lišty 3×3.
Do poměrně úzkého trupu se vešel nový jednokanálový přijimač MVVS Brno, který konstruoval Eduard Obrovský a dále i magnetový vybavovač a nezbytné baterie. V brzké době byl tento vybavovač nahrazen servem MVVS s motorem Pico. Tak se z PUNTI stal jednokanálový RC větroň s ovládanou směrovkou. Jak se zlepšovaly materiální podmínky, používaly se lepší RC soupravy . V současnosti model létá s moderní soupravou, která ovládá směrové a výškové kormidlo dvěma servy. VOP je postavena jako plovoucí.
Fotografie Miloslava Navrátila s modelem Punťa po přestavbě na RC. Časopis Modelář a modely číslo 11/1997.
Příloha: žebra této verze . Žebro křídla je pro variantu rovného křídla a spojení na dráty.
Žebra pro variantu šípového křídla.
Na spodních obrázcích fotografie centroplánů RC verzí. Centroplán křídla byl oddělitelný a je připevněn k trupu pomocí gumových nití k bambusovým kolíčkům.
Centroplán k první verzi křídel. .
Centroplán k šípovité verzi křídel
Příště se budeme věnovat zveřejněným informacím o tomto modelu.
Zpracoval Jan Kypta
Zdroj: archív Jana Kypty a Miroslava Navrátila