Malý gumáček Ota Tomáše Pengla a velké vzpomínání

Tento článek jsem vytvořil na základě naší e-mailové korespondence s Tomášem Penglem. Nejprve mě kontaktoval Tomáš a to z důvodu upozornění, že v časopise RC Revue mu vyšel článek o modelu Velbloud, který napsal. Ostatně, jeho Velblouda jsme si ukázali i na našich stránkách.

Na to následovala diskuze o jeho počinech, a pak ode mne přišel dotaz, zda nemá Tomáš nějaký další pěkný model. Má představa byl nějaký pěkný gumáček, protože Tomáš tyhle věci opravdu umí. Tomáš psal něco v tom smyslu, že má samé „hračky“ a vyjmenoval několik modelů. Mezi těmito modely byl Ota. Ještě mi Tomáš připomínal, že je od Otakara Šaffka. Bylo jasné, že jsem si vybral Otu.

Inspirativní výměna myšlenek mě dala směr. Ihned byl nápad na světě a mohl jsem začít na článku pracovat. Mnoho lidí tohoto pána asi zná. Ale je dobré si připomenou, kdo tento muž naší historie je, a co udělal. Nejprve se zkratce:

Otakar Šafek se narodil 27. 8. 1932. Letecký a raketový modelář a pilot, též fotograf se zaměřením na podvodní fotografii, leteckou a krajinnou fotografii. Funkcionář v národních a mezinárodních organizacích . Šéfredaktor odborných časopisů. Publikace v oboru.

Co se týká časopisů, tak nejdéle spolupracoval s časopisem Modelář. Nejprve psal příspěvky a od roku 1980 byl uváděn jako člen redakční rady (šéfredaktor Hadač).  Šéfredaktorem se pak stal  v devadesátých letech. Letectví + kosmonautika, zde byl nejprve redaktorem a později šéfredaktorem. Oblíbený časopis Svět motorů, zde působil v roli zástupce šéfredaktora. A ještě můžeme zmínit Model Hobby, kde byl v redakční radě.

Od mládí byl instruktorem mládeže. Viz níže uvedené fotografie.

Sám pak létal různé kategorie leteckých modelů. Také upoutance. Níže je zachycen s jedním ze svých modelů.

Stejný model je zachycen na dalším obrázku. Model drží jeho dcera.

Ještě dvě další fotografie. Ta první je skupinová, kde je společně s Radoslavem Čížkem. Otakar Šaffek je druhý z leva, tedy hned vedle našeho žehrovického náčelníka.

Ta druhá je z časopisu Modelář číslo11 z roku 1979.

Ještě se vraťme k jeho publikační činnosti. Je autorem několika knih. Mě se podařilo dohledat níže uvedené. Jedna z nich je o raketovém modelářství, což byla jeho, řekněme hlavní odbornost. On sám se zasloužil o založení raketové modelářské sekce Svazarmu.

Další publikace jsou různého druhu. Od vyloženě propagačních

po odborné

Na některých knihách se podílel jako fotograf

Ještě než se vrátíme k Otovi, podívejme se na úvodní sloupek z modeláře číslo 12 z roku 1993. Napsal jej šéfredaktor Tomáš Sládek. Zde je pospán vlastně takový životopis v kostce.

Ještě drobná zajímavost. V roce 2012 byl uveden do pomyslné Raketové síně slávy. Tehdy mu bylo již 80 let. Bylo to v rámci veřejné modelářské akce v Krupce.

A nyní již ten OTA.

Začneme v Igře. Vašek David, tehdejší konstruktér Igry, byl nejblíže vzniku modelu Ota. Tento model opravdu navrhl Otakar Šaffek. Chodil celkem pravidelně navštěvovat do vývojového oddělení Igry Jirku Kalinu. Vývojové oddělení tenkrát sedělo v Týnské ulici v centru Prahy. Jednoho dne přinesl pan Šaffek svůj model a Jirka Kalina jeho zpracování zadal přímo Vaškovi Davidovi. Vašek na modelu začal pracovat, připravoval výkres, pak si i zkušebně model postavil. Vyzkoušel jej na Letenské pláni. Gumáček od začátku létal velmi slušně.

Bylo potřeba dokončit výkres. Je tu jedna zajímavost. Určitě víte, že dole na plánku jsou takové obrázky, dnes bychom řekli, takové ikony či piktogramy. Na nich je schématicky nakreslené letadlo, které vyjadřuje vždy jeden technický údaj o modelu. Tedy délku, rozpětí křídel  a váhu. Ty značky tvořil kolega Vaška Davida a doplňoval k nim rozměry v požadovaném fontu písma. (Tento kolega byl velmi nadaný kreslíř a výtvarník, pro Igru tvořil plány lodí). Nikdo si v té chvíli nevšiml, že na těchto ikonách nejsou správně rozměry. Je zde zaměněn údaj rozpětí a délka modelu.

Správně je to takto:

Mimochodem, skosení koncové části trupu bylo tehdy technologicky náročné a Igra na něj nechtěla dělat šablonu.

Nyní jen zbývalo model pojmenovat. Vašek David po delším přemýšlení se inspiroval samotným autorem návrhu. Měl docela strach, protože nedokázal odhadnout, jak takový název Otakar Šaffek přijme. Ukázalo se však, že byl pan Šaffek velmi potěšen. Ota tedy měl jméno a mohl se začít vyrábět.

Ale od vzpomínek Vaška Davida jdeme dál, pojďme se podívat na model, který postavil Tomáš Pengl. Tomáš model Ota stavěl několikrát. Již jako mladý a začínající modelář. Sám to popisuje takto:

Jako malý kluk jsem jej stavěl minimálně dvakrát, později ještě dokonce ve vlastní trojplošné verzi. Také mám k Otovi jednu vzpomínku. V začátcích mého modelaření mi šlo asi nejhůř potahování. Čerstvě nalakované, ještě mokré křídlo Oty jsem tenkrát sušil přímo u plynových kamen v koupelně. Najednou to udělalo Puf! a potah celé poloviny křídla prostě zmizel, zůstala jen ohořelá kostra. 🙂 Po nějaké době, když jsem se vzpamatoval z šoku proběhla oprava, naštěstí stačilo opálený papír  trochu odbrousit a potáhnout půlku křídla znovu. Po této zkušenosti už jsem byl při vypínání potahu opatrnější a trpělivější.

Jenže Tomáš se k modelu ještě vrátil v dospělosti a znova si jej postavil. K tomu pořídil nádherné fotografie, které nám poslal. Tak se nyní na ně podívejte.

 Aby informace byla celá, tak nám ještě chybí plán 1:1. Ten si můžete stáhnout zde:

Věřím, že každý, kdo si tento gumáček postaví, bude mu dělat radost.

Tomáš Pengl, Vašek David, Jirka Hloušek

Foto: Tomáš Pengl

Zdroj: archív Vaška Davida, časopis Modelář, webové antikvariáty

PS: Na Memoriálu Jirky Kaliny v Jelenici v roce 2024, v soutěži zvítězil Zdeněk Cinert s modelem Ota 🙂