Podle velké sledovanosti předchozího článku „Budoucnost gumové historie“ usuzuji, že má smysl se na toto téma bavit.
V loňském roce jsem na jaře dostal do rukou plánek na gumáčka, jehož autorem byl Jaromír Jančařík s názvem JJ 45. Dalším modelem ze stejné dílny JJ 46 a JJ 47 jsou možná více stavebně náročnější ale i to je výzva!
Nejenom, že jsem byl ohromen zajímavým vzhledem JJ 45 ale také to, že se jedná o model český s prokazatelným původem, rozhodlo o jeho stavbě.
Pro úplnost dodávám prokazatelný původ modelu. Jaromír Jančařík reprezentoval naši republiku v Anglii 1946 právě s modelem JJ 45.
Těšil jsem se na trup, a tak vznikl jako první. Celý z balzových nosníků, včetně pylonu. Po zkušenostech doporučuji protáhnout kořen pylonu až na spodní konstrukci trupu. Snese pak tvrdší přistání. Křídlo s profilem RAF 32, který byl v té době hojně užíván, je možné vyrobit ve dvou variantách zakončení uší, jak je vidět na plánku. Model má dvě směrová kormidla což je trochu náročnější na montáž ovládání. Mikroserva jsem zabudoval co nejdál do ocasu a tvoří protiváhu elektromotoru AEO C20 1550kv. Akumulátor 450mAh 2C je přibližně pod pylonem a vyrovnává těžiště. Nezapomněl jsem udělat podvozek přesně dle plánu. Ocelový drát a kola z překližky 1,5mm.
Model je v motorovém letu dobře ovladatelný a lehce stoupá. V kluzu vyžaduje jemnou ruku na řízení.
Při tréningu na ME v Itálii minulého roku jsem zalétl do šedého mraku a model jsem viděl naposled. Tak sem vypnul vysílač a šel domu. Po týdnu jsem však dostal zprávu, že se Jančařík našel v nedaleké vesnici na stromě. Neutrpěl nijak vážné škody a za pár dní jel do Itálie.
S přáním: vydržme do lepších zítřků Vás zdraví Roman Fousek