Fulmen Slávka Štorka jako OTMR A

Fulmen, ten model znáte. Nikoho nepřekvapí, když si model někdo postaví a objeví se s ním na soutěži. Takže kdekdo s ním létá, například ve čtyřstovkách, nebo v ½ Texacu. Jenže Slávek Štorek měl nápad…. evidentně, kudy chodí, tudy myslí na létání. Ale přenechme slovo Slávkovi, sám nás seznámí s informacemi, dle kterých se rozhodl postavit si Fulmena pro kategorii OTMR A.

NA MS do Maďarska byla nově vypsána kategorie OTMR A. Pravidla jsou na NETU nemá cenu komentovat. Vytvořil jsem si jistou teorii o tom jak by mělo vypadat úspěšné letadlo. Z mých myšlenek vlastně vyšly 3 základní varianty. Teď která je ta správná a nebude to zbytečná práce pro jednu soutěž? Naštěstí to vypadá, že se bude létat dál, minimálně v ČR. Kdo chce zkusit motoráky, je to nejlepší volba.

Kategorie je pro motory do 0,20Inch3, což je asi 3,28ccm. Má ještě jeden zajímavý parametr, když použiji žhavící motor, model musí mít minimální plochu dle vzorce objem x 8,85. Pro ilustraci 3,2×8,85= 28,32 dm2. Rozhodl jsem se připravit 2 modely s touto plochou a volba byla jasná ICHABOD 60, který vyrábím ve stavebnici. Jeden dostal 0,19 žhavíka a druhý benzinovou 0,19.

Třetí myšlenka mne dovedla k 2,5ccm motorům. Motory velice výkonné, ale jste biti předepsaným plošným zatížením 30,5/dm2 a asi i modelář v kroužku velice rychle pochopí, že větší model se stejným plošným zatížením letí lépe než model malý. Opět praktický příklad. V OTMR A mi přijdou žhavíky lepší než benzinové motory, byť jsou biti na délce chodu motoru. V OTMR B se žhavíky přibližují výkony k benziňákům, ale kdo chce být úspěšný, musí létat benzinové motory. V OTMR C ani nemá cenu se o létání žhavíkem pokoušet.

Přes to jsem vybral model i na 2,5ccm. Při hledání vhodné předlohy mne trknul Fulmen. Létá se hodně, ale podle zmenšeného plánku pana Rašky. 1:1 jsem ho zatím neviděl. Poprosil jsem pana Ing. Mikulku, jestli nemá chuť nakreslit letadlo a on mi obratem vyhověl. Protože jsem hodně vytížený člověk, další prosba byla na Richarda Metze a on se také s vervou mladého kluka vrhnul na stavbu a za pár týdnů byl model na světě. Parametry pro výběr motoru jsou v pravidlech. Našel jsem vhodný motor Super Tigre z roku 1956 a s jarem přišly testy.

Nejslabší výkony vykazoval Ichabot s benzinovým motorem. Na prvním místě Ichabod se žhavíkem a Fulmen se mi jevil jako střed. Má ale výhodu, že vylétne nejvýš a pilot má víc prostoru na hledání stoupáku. Samozřejmě ve 300m se lépe chytá než třeba v poloviční výšce. Do Maďarska tedy byl přihlášen jako 1 Ichabod a 2 Fulmen. Že teorie největší výšky není mimo, Fulmen dokázal vítězstvím na MS.

Srovnání dvou modelů, Fulmen v měřítku 1:1 vs Fulmen ve velikosti pro čtyřstovku.

Model byl uveden v materiálech, které zpracoval pan Zdeněk Raška. Materiál „Konstrukce modelů Bronislava Sokolíčka“ obsahuje informační náčrtek modelu, který pan Raška vytvořil. Model byl plánován na motor Atom 1,8 cm3

V roce 2014 k němu pan Raška nakreslil i detailnější trojpohled s konstrukcí samotného modelu. Délka trupu se ale liší, v původním náčrtku je uveden údaj délky trupu 815mm, v trojpohledu 915mm. V nákresu je o deset milimetrů delší rozměr mezi křídlem a výškovkou.

Článek o modelu vyšel i v časopise RC Revue. Současně byl panem Raškou nakreslen zmenšený plán pro potřeby SAM kategorií. Plán 1:1 tedy nakreslil až letos pan Mikulka. Původní dokumentaci k modelu nemáme. Bohužel nejsou ani fotografie. 

 Věřím, že létání s takto sestaveným modelem dělá Slávkovi radost. Jak je vidět, správná úvaha se vyplatila. Gratulujeme ke skvělému výkonu!

Slávek Štorek a Jirka Hloušek

Foto: Slávek Štorek

Zdroj: Stránky SAM78, materiál „Konstrukce modelů Bronislava Sokolíčka“.