Diamant – diamant kategorie F3B

Pravděpodobně každý se setkal s modelem, který byl svým způsobem diamantem v našich vodách. Mluvím o modelu Diamant, který navrhl Olin Vitásek z LMK Holíč. Je zajímavé, že nikde v modeláři se neobjevilo Olinovo křestní jméno. Vždy byl uváděn jen jako O. Vitásek. Mimochodem, město Holíč je kousek za hranicemi a je k němu blíže z Hodonína než třeba ze Senice.

Ale zpět k modelu. Model má původ z konce let sedmdesátých. Jeho vývojová řada začala velkou inspirací modelem Dassel, a pak také modelem Lilie Václava Chalupníčka.

Diamant byl vyvíjen a zkoušen již od roku 1978. Jedna z prvních verzí Diamantu byla publikována v časopise Modelář v roce 1979, číslo 6. Model měl laminátový trup, měl rovná křídla s křidélky.

Co bylo zajímavé je zmínka o tom, že pro termické úlohy byla určena „ušatá“ verze. V roce 1979 Olin Vitásek a jeho kolegové používali model s křídly z Aquily v kombinaci s trupem s vyšší směrovkou. Trup modelu, respektive jeho formu a prvovýrobu zajišťoval pan Václav Hromíř ze Suchdola nad Lužnicí. Pokud tedy někdo vlastní křídla z Aquily (model Lee Renauda se kterým v roce 1977 Sep Miller získal titul Mistra světa v kategorii F3B) a k tomu originální trup z Diamanta, může létat s autentickým modelem z roku 1979.

Nejznámější Diamant je ovšem 2B. Plán modelu vyšel v časopise  Modelář v roce 1981, v prosincovém čísle. Model měl trup dřevěný, šéfredaktor Modeláře většinou vyžadoval, aby trup byl balsový a mohli si tak model postavit i ti, kdo neměli možnost získat či vyrobit trup z laminátu. Model měl konstrukci křídla inspirovanou právě modelem Aquila. Profil však byl jiný.

Model v typických barevných schématech s hvězdami se objevil na titulní fotce Modeláře číslo 3 z roku 1981. Na modelech byla použita potahovací folie. Barevné schéma vymyslel Jozef Vitásek, tehdejší trenér F3B. Ty hvězdy jsou tak typické 😊

A nyní tedy ten Diamant 2B.

Dle popisu, který napsal Olin Vitásek, byl tento model navrhnutý pro sezónu 1980. Model měl rozpětí 2510 mm. Délka 1275 mm. Plocha křídla 54,24 dm2. VOP měla plochu 6,66 dm2, což je o decimetr čtvereční méně než měl Admirál, hmotnost 1500 – 2000 gramů. Zatížení se tak pohybovalo mezi 27-37 gramů na decimetr čtvereční. Profil křídla je mírně upravený Eppler 178.

Pro srovnání – originální profil Epplera a profil Diamantu

Plán ke stažení zde:

Model Diamant 2B si kdysi postavil Michal Kohutič z kladenského klubu. Po letech se k modelu vrátil a postavil si jej ještě jednou. Tady jsou snímky jeho krásného modelu.

V letošním roce s modelem Diamant létá i Martin Křesadlo.

Věřím, že vzpomínka na Diamanta vás potěšila a možná, že si sami vzpomenete, kdo a kdy létal s tímto modelem.

K tomuto článku mě inspiroval náš polský kolega pan Artur Caban z Varšavy. Právě díky Arturovi se k tomuto modelu ještě vrátím.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Modelář, Outerzone

Foto: Michal Kohutič a Martin Křesadlo