Jirka Šífi se přes zimu vůbec nenudil. Ihned po skončení sezóny se pustil do stavby Retro modelu s pomocným motorem. Již od začátku byl rozhodnutý, že postaví Admirála 2 s motorem v čumáku. Osobně jsme vždy rád, když někdo postaví nějakou žehrovickou konstrukci. Trošku jsem mu podsouval, že by bylo lepší postavit trojkového Admirála, ale Jirka to měl všechno již dávno připravené, a tak jsem neuspěl. Ale to neznamená, že jsem smutný. Naopak, dvojka je krásná konstrukce, prostě klasika našeho nebe.
Jak již asi víte, Admirál dvě není konstrukce z roku 1976, ale je o něco starší. Vznikl evolucí modelu Admirál/Admirál71. První plán jsem zachytil již v roce 1974. Celé si to můžete přečíst na níže uvedeném odkazu.
Díky tomu, že v roce 1976 vyšel jeho plán časopise Modelář a následně jako samostatný plán stejného nakladatelství, je to asi nejvíce stavěný RC model Radoslava Čížka. Je velmi robustní, ale Vláďa Horák jej dokázal postavit také velmi lehký.
Ale Vraťme se k Jirkovi Schieferdeckerovi. Do modelu se pustil, a brzo již veškeré díly nabývaly finálních rozměrů. Jirka staví perfektně a rychle. Je to vlastně takový profesionál. Jeho přesnost a kvalitu stavby jsem vždy obdivoval.
Největší výzvou byla pro Jirku klapka na výškovce. Protože výškovka má mírné vzepětí, bylo nutné vyřešit mechanizmus pohyblivé části. To se Jirkovi záhy povedlo. Model je níže na fotce již celý a připravený na potahování.
Potah modelu byl proveden vliesem. Tedy barevným vliesem.
odel je osazen motorem Kavan C3536-850. Serva Go-9 jsou také od Kavana. Fotky dokončeného Admirála mi Jirka poslal v druhém únorovém týdnu. Model ještě čeká na zálet. S přicházející sezónou ale už dlouho čekat nebude.
Druhým Jirkovým počinem je slavné Amigo 2. Model byl do světa odeslán jako stavebnice v roce 1966. S Admirálem 2 jej spojuje autor prvních nákresů, tedy Radoslav Čížek, který tajně spolupracoval s tehdejším šéfkonstruktérem firmy Graupner Fredem Militkym. Oba modely mají i společný profil NACA 4409. Amigo 2 je hojně stavěný model pro kategorii RETRO. Nedivím se, ikonický jednoduchý model s nadčasovými tvary. Fred to tenkrát vymyslel geniálně.
Zde je jedna vzpomínková fotka Freda ze začátku šedesátých let. Model, který Fred drží v ruce před centrálou Graupnera, se jmenuje Trabant.
Ale pojďme se podívat na příběh Jirkova Amiga. Jirka původně Amigo stavět nechtěl. Rozhodl se, že je koupí. Prošel několik inzerátů a vybral si model, který byl nabízen z Pardubic. Na Hlavním nádraží v Praze jsem model jsem přebíral od prodávajícího, kterým byl modelář pan Zdeněk Mokris. Model Amiga koupil kdesi na Moravě, ale nakonec jej ani nerozbalil a nabídl k prodeji. Věnuje se jiným (svazovým) kategoriím a RETRO jej zas až tak nenadchlo. Povídali jsme si v kavárně na Hlavním nádraží asi hodinu. Model měl přibalen pylon s elektromotorem. Jirkovi jsem model předal a tím to pro mě haslo.
Jirka Šífi doma model rozbalil a podíval se, co skrývá neprůhledná folie, kterou byl model potažen. Bohužel to byla katastrofa. Takže milé Amigo vytvořilo uhlíkovou stopu a jeho život byl ukončen. Pan Mokris byl o tom zpraven. Jenže ten neváhal a poslal Jirkovi jako „bolestné“ výřezy na Amigo 2. Jirka byl velmi překvapen. Není to zrovna běžné.
Speciální veliké poděkování od Jirky Šífiho panu Zdeňku Mokrisovi!
Neplánovaná stavba Amiga byla zahájena.
Potahování modelu proběhlo opět barevným vliesem.
Amigo nakonec bylo postaveno tak, že motor se z pylonu přesunul do trupu. Je zde motor Kavan C 2836-915. Jirka použil serva Hitec HS-81. Opět tedy klasický dvoukanál.
A ještě několik fotek obou modelů dohromady.
Tak ať to létá, Jirko
Jiří Hloušek
Foto: Jiří Schieferdecker, Johannes Graupner