A2 Bory Guniće – BG44

Dnes s podíváme na model, který byl postaven v roce 1952. V podstatě je to jeden z prvních a úspěšných modelů kategorie A2 pro Mistrovství světa. Po tom, co v této kategorii působila slavná jména jako třeba Hanse Hansen nebo třeba Ray Monks, se zraky modelářské veřejnosti obrátily k modeláři z Jugoslavie. Asi všechny vás ihned napadá jméno Bora Gunić, a je to opravdu on. Své konstrukce modelů nazýval prvními písmeny svého jména a pak přidal číslo. Odhaduji, že šlo pořadí jeho konstrukce.

V roce 1952 se v rakouském Gratzu konal Světový šampionát. Soutěžilo se klasicky ve volných kategoriích Motorové modely, Wakefieldy a A2. Tuto soutěž obeslali i Jugoslávci svým družstvem. V jeho řadách byl i právě vzpomínaný Bora Gunić. Bora byl skvělý modelář a také závodník, v Rakousku zúročil své zkušenosti a zvítězil. Za sebou nechal nejen své kolegy, ale i členy reprezentačního družstva  NSR, jmenovitě  Hacklingera a Samanna, ale také Hansena z Dánska.

V britském časopise Model Aircraft byla zveřejněna na konci článku k Mistrovství světa informace o modelu. Byl zde jmenován profil křídla, což byla modifikovaná populární MVA 301 a třípohledový plánek modelu.

V Aeromodelleru číslo 1 z roku 1953 byl pak model uveden s celým plánem.

Pojďme se podívat na to, co se o modelu psalo:

Entuziasmus a originalita designu charakterizovaly pokrok jugoslávského modelářského hnutí poválečného období. Proto nebylo překvapením pro ty z nás, kteří se s tímto hnutím seznámili, když Bora Gunić získal nejvyšší ocenění na soutěži v roce 1952 s kluzákem typu A/2. Gunić původně létal s dobře známými modely s dlouhou ocasní částí, které jsme poprvé viděli v Eaton Bray, když Jugoslávci přijeli v roce 1950. Postupně se však od tohoto designového trendu odchýlil s modelem B.G.43. Tento prototyp, i když byl předchůdcem modelu B.G.44, měl mnohem kratší ocasní část a používal proto větší ocasní plochy. Profil křídla byl NACA 6409.

B.G.44 byl dokončen pouze měsíc před soutěží v Grazu. U jeho konstrukce snad ani není třeba říkat, že se jedná o model pro pokročilé, i když jsme si dovolili mírně upravit konstrukci trupu, aby se zjednodušila stavba. Prototyp používal překližkové přepážky, připravené pro stavbu. Ty jsme přepážky rozdělili tak, aby trup mohl být postaven pomocí metody stavby ze dvou polovin.

Začněte stavbou křídel a centroplánu, a ujistěte se, že obě kořenová žebra přesně zapadají do centroplánu. Je mnohem snazší to udělat na stole, než připojovat křídla k centroplánu, když je již zabudován do celého trupu.

Pokud jsou křídla hotová bez potahu, můžete začít s trupem. Můžete si vybrat, zda použijete překližkové nebo balsové přepážky; ty druhé nejen usnadňují stavbu, jsou stejně pevné, ale navíc se snadněji řežou. Přilepte základní nosník a stavte spodní část trupu obráceně na plánu.

Plán a podklady stahujte zde:

Překreslený plán:

Plán ve vektorech v CADu:

https://outerzone.co.uk/download_file.asp?planID=4333&FileType=CAD&Filename=BG44_oz4333_cad.zip

Ještě se vrátím k Borovi Gunićovi. Bora se zúčastnil dalšího šampionátu v roce 1953. Kde sice neskončil na stupních vítězů, přesto jeho výkon byl velmi dobrý a skončil na 4. místě. Viz níže uvedená listina.

Zabýval se i samokřídly.

Model je dle mého názoru vhodný pro zabudování RC řízení, především dostatečně velkým trupem (v té době platila pravidla o průřezu trupu) a současně směrovka má dostatečnou plochu. Mimochodem, všimli jste si, že odtoková hrana je navržena velmi moderním způsobem?

Jiří Hloušek

Zdroj: Aeromodeller, Model Aircraft, Outerzone