Při pátrání po starých podkladech o modelech se mi podařilo spojit se s panem Janem Cimburou, velmi úspěšným členem žehrovického klubu v padesátých letech (3. místo v juniorech na MR v Brně Medlánkách v roce 1949). Bohužel se mi to podařilo o minimálně 10 – 15 roků později než bylo potřeba. Stavební plánky a další věci z historie se už nedochovaly, ale dostal jsem 7 fotografií, které nabízím ke shlédnutí i Vám.
Fotografie č. 1
Úspěšní žehrovičtí gumáčkáři – foto z roku 1957 – 1958 (pokud se mýlím děkuji pamětníkům za zpřesnění).
Fotografie č. 2
Skupinové foto s upoutanými modely. Emil Brauner je na snímku s rychlostním modelem s pulzačním motorem vlastní konstrukce a výroby. Vpravo v horní řadě se domnívám , že není Ing. Schindler,ale Ing. Schubert.
Fotografie č. 3
Tak se startovaly „gumáci“ do roku 1957.
Fotografie č. 4
Snímek z mezinárodní soutěže z polského města Zakopané (z druhé strany Vysokých Tater). Ten levý model není Neptun. Prosím, zvětšete si snímek. Uvidíte kabinku, jeden nosník mezi křídlem a vop, větší rozpětí křídla i vop a jiné zakončení konce křídla i výškovky.
Fotografie č. 5
Zakopané 1953 – Radoslav Čížek s modelem Jana Cimbury.
Fotografie č. 6
Snímek pravděpodobně z léta 1953. Kratina s Neptunem a František Dvořák snad také s Neptunem,ale mírně upraveným. Snad by se ještě po šedesáti létech mohl rozpomenou a upřesnit tento model.
Fotografie č. 7
Foto Jana Cimbury se Sokolem. Tato fotografie je publikována v LM, 1950-1951, kdy je na prostřední dvoustraně plánek Sokola.
V těchto dnech pan Jan Cimbura slaví narozeniny. Dovolte mi popřát mu hlavně zdraví pohodu a hodně optimismu. Patří mezi ty modeláře, kteří stavěli takové modely, které jsou pro nás dnes inspirací .
Doplněk:
Zdravím,po shlédnutí článku“Foto od Jana Cimbury“ bych mohl upřesnit u fota 4 levý model co drží Cimbura.Je to jeho model s názvem „ALA“.Je též na foto 5. Nákres v LM53,strana 80.