V rubrice „Naše modely“ na našem webu ukazujeme jak zajímavé RETRO, tak klasické modely. V podstatě je úplně jedno, zda konstruktérem je ten či ten, je úplně jedno v jaké kategorii model létá a zda je vůbec postaven pro nějakou soutěž, je úplně jedno zda jste členem SAMu nebo ne. Dokladem byly třeba krásné a precizně postavené gumáčky Tomáše Pengla, či model Junior XII, který postavil pan Václav Tonder. Důležité je, že se s námi podělíte o pěkný model a já občas k tomu přidám i nějakou tu omáčku.
Když si vlezete na Outerzone a zadáte do vyhledávače slovo „Racer“, vyjede vám asi šest stránek modelů s tímto názvem. Na prvním místě je však model od Chestera Lanza. Tento model, podle dostupných informací vznikl v roce 1936. Níže vyzobrazený model má rozpětí 51 palců (1295 mm) a plochu 280 sq. inch (18 dm2). Jenže tento plán pochází z roku 1998 a zmenšil jej pan D.F. Coombs.
Plánek si můžete stáhnout zde:
Další plán nakreslil pan Miloš Mikulka. Model má rozpětí 3533 mm. Uf, to je pořádný macík. Létá se s ním v kategorii velkých Texaco modelů. Plán tedy není originál, ale je perfektně zpracován. Mimochodem, v této velikosti díly řeže Slávek Štorek.
Další plán modelu o rozpětí 72 palců (1828 mm) prodávají na stránkách AMA za 13 dolarů. Také to není originál, plán nenakreslil Chet Lanzo, ale Ralph Kummer.
Obrázek níže je ilustrativní z AMA stránek, proto je jeho kvalita poněkud horší.
Originální rozpětí je 144 palců,. Originál plán tedy není k dispozici a nikdy nebyl publikován. Do časopisů se plánky překreslovaly zkušenými kreslíři, aby to mělo nějakou „štábní kulturu“, ale Racer opravdu nikde nebyl uveden. Míra Vaněk mi poslal informaci, kde je řečeno, že plán byl překreslen z původní předlohy Chestera Lanza o mnoho let později. Navedl mě také na seznam konstrukcí, který leží na stránkách amerického SAM (a jistě jej každý znáte), kde je uvedeno originální rozpětí modelu.
Model má typickou velikou směrovku snad přímo plánovanou na RC řízení. Křídlo má veliké uši aby udržel stabilitu při letu. Konstrukce je klasická, vyřezávaná žebra jak na směrovce tak výškovce. Mimochodem, ta výškovka je opravdu masivní s velikou plochou. Hloubka VOP je podobná hloubce křídla.
My se nyní podíváme na model, který postavil, a létá s ním Petr Pánek. Petr si zvolil pro svou potřebu verzi plánu z roku 1998 od D.F. Coombse. Na jeho model jsem narazil při prohlížení starších fotek z akcí v Lipencích. Takže jsem napsal Petrovi, aby poslal fotografie svého velmi pěkného letadla. Což se stalo a nyní se můžete z blízka na model podívat.
Model Petr potáhl do slušivého oblečku v bílo červené kombinaci. A přidal trochu modré. Motor nainstaloval motor Cox “BabeBee” a létá s ním kategorii 1/2A Texaco. Váhově to vyšlo lehké a to 351g komplet k letu. Takže ještě dovážil 94g, aby vše bylo podle pravidel.
Věřím, že tento „ušatý“ stroj léta velmi pěkně, protože designerem modelu je přeci Chet Lanzo a jemu modely vždy dobře létaly.
Díky Petře za informace!
Jirka Hloušek
Zdroj: Outerzone, AMA stránky, RC Revue
Foto: Petr Pánek