Hot Canary (doslovný překlad „Zuřivý kanár“) je jednoduchý motorový školní model. Ostatně, jej navrhl, postavil a létal 16 ti – letý školák W.A. Edwards. Možná je to William, ale opět, nikde v textu se jeho křestní jméno neuvádí. Model vyšel v časospisu Aeromodeller v září 1953. Hned u úvodní fotografie je napsáno, že autor modelu je člen klubu Barnstaple D.M.A.C. Létá s upoutanými modely, akrobacii i Team Racing, kategorii volných maket. Horuje pro plavání, jizdu na kole a sportovní střelbu.
Model není veliký, rozpětí je pouze 34 palců, tedy 863,6mm, takže jej můžeme přiřadit k modelu Tomboy. Ten má rozpětí 36 palců, tedy 914,4 milimetrů. Hot Canary je určen pro motory do ,87 cc. Při použití s motorem Mills .75 bylo potřeba trochu upravit motorové lože tak, aby motor byl mírně vyosen do leva a mírně směřoval osou hřídele dolů.
Model se vyznačuje jednoduchostí stavby a na druhé straně pěkným designem. Trup je trojúhelníkového průřezu. Vyřezávají se pouze tři přepážky, které jsou v centroplánu a mají výřezy na dva podélné nosníky pro uložení motoru. Zbytek přepážek jsou vlastně jen „žbrdlínka“, která se skládají do požadovaného tvaru. Trup je ukončen směrovým kormidlem a malou kýlovkou na spodní straně. Vzadu, je pak dolepen bambusový kolíček pro determalizátor.
Křídlo má dvojité lomení se slušivými oušky. Hlavní nosník je pouze jeden se zářezy, jak dole, tak nahoře. Žebra křídla se nevyřezávají, ale jsou složeny z horní a dolní lišty. Stavělo se vše na čtyři části, které se pak slepily dohromady.
Výškové kormidlo má klasická žebra, nasazují se na nosník ze zhora. Směrové kormidlo je vyříznuto z balsy stává se ze dvou kusů. Kýlovka je také vyříznuta z prkénka balsy.
Potah byl proveden tehdejším hedvábným potahovacím papírem, kterému angličané říkali rag tissue, tedy „hadrový papír“. Ten byl vypnut vodou a nakonec dvakrát nalakován bezbarvým lakem. Poslední vrstva laku byla barevná. Model byl nalakován červeně se žlutými náběžnými hranami, později byl ale potažen jinak.
Plánek můžete stáhnout zde:
Jirka Hloušek
Zdroj: časopis Aaeromodeller, Outerzone