Fiala 56 větroň kat. A2, ARC A2

model Fiala 56 pomalu nemusíme nikomu představovat. Jednoduchá A2, kterou kdysi postavil Roman Fousek a dokonce napsal o něm několik řádků v jeho serii článků „A-dvojky jdou do vzduchu“.

Pepík Kubeš ale zkusil postavil model Fiala 56 ze stavebnice pana Mikoláška. Stavbu celou popsal a nafotil. Já pak jeho dílo ještě nafotil u mě na zahradě společně se sedmikráskami, aby vynikl celý model. Myslím, že takový návod není k zahození. Takže dost řečí a necháme vše popsat Pepu Kubeše.


Tento poměrně jednoduchý model ve své době poměrně nové „severské“ kategorie zkonstruoval v roce 1956 Josef Fiala z Kralup nad Vltavou, a na soustředění instruktorů na letišti v Kralupech jej postavili společně s Aloisem Śildem z modelklubu Rousínov.

Vzhledem k jednoduchosti stavby a snadnému ovládání je model velmi vhodný jako první RC model. Dle pravidel SAMu 95 s ním lze s ním létat starty ve vleku šňůrou o délce 100 m, nebo lépe gumicukem složeným z 20 m gumy a 80 m silonového vlasce o průměru alespoň 0,7 mm.  Profil s rovnou spodní stranou umožňuje kromě jednoduché stavby i výcvik létání na svahu za mírného větru, směrovka na horní straně není vystavena možnosti poškození při hrubším přistání.

Stavební plán i díly ve stavebnici jsou určeny pro volný, tedy neřízený let, dle původního provedení, kromě SOP, jejíž díly jsou již připraveny pro řídící plošku. Pro létání s RC vybavením je nutno udělat tedy určité úpravy. Během stavby také vybíráme pokud možno lehčí, ale pevnou balzu pro díly v zadní části modelu. Trup je poměrně dlouhý, takže každý gram navíc v zadní části znamená přibližně 3 až 4 gramy dovážení v nose modelu, a tím se zvyšuje letová hmotnost.  Pro lišty křídla je nejvhodnější vybrat prkénka střední tvrdosti, zrcadélkového řezu.

Stavebnice obsahuje:

Trup : výřezy přední části bočnic a spodní strany z překližky, výřezy balzových bočnic trupu. Přepážky trupu č. 1 až 7 v přední části, a č.8 na konci trupu, spodní část SOP z překližky.

Křídlo:  Žebra, žebra středové části s vybráním pro balzový potah střední části, spojky středních částí a uší, překližkové stojiny mezi nosník 9 kusů ve střední, více namáhané části křídla, balzové stojiny pro zbylé části křídla, trojúhelníky určené pro zpevnění náběžné a odtokové lišty v místě lomení křídla.

SOP: Vyřezané díly z balzy tl 3 mm.

VOP: Žebra

Stavebnice neobsahuje:  Smrkové nosníky křídla 3×5 mm, smrkové nosníky 3×3 mm pro zadní část trupu,balzovou náběžnou a odtokovou lištu pro křídlo, balzové nosníky pro VOP, Prkénka balzy pro horní a spodní stěnu trupu, dále část balzy tl. 4 mm pro vytvoření úhlu náběhu křídla – klínu o výšce 5 až 6 mm,  koncová žebra křídel a VOP z balzy 4 mm, prkénko balzy tl. 1,5 mm pro potažení střední části křídla a VOP. Dále bude potřeba zakoupit bovdeny pro řízení, panty kormidel, páky ovládání, bukové kolíčky pro přivázání nosných ploch , prkénko balzy tl. 10 mm pro slepení hlavice s otvorem pro vyvažování, a další potřebné modelářské drobnosti.  Dále ocelový drát (z jízdního kola), z něhož vytvoříme vlečný háček, nejvhodněji posuvný.

Několik slov ke stavbě:

Začneme sestavením bočnic trupu. Nejdříve slepíme obě části balzových bočnic. Na ně potom pomocí zátěže přilepíme přední překližkové vnitřní části a na zadní část na hranách bočnic lišty 3×3 mm. Rozpěrky mezi lištami uděláme z balzy 3×5 mm. Tyto části je nejvhodnější lepit disperzním lepidlem, na práci nepospíchat a lepidlo nechat řádné přes noc vyschnout.

Dále do jedné bočnice vlepíme přepážky, a bočnice přepážkami spojíme. Trup sestavujeme v poloze „na zádech“, tedy na rovné straně. Spodní část předku je vlepena z překližky. Do zadního konce trupu vlepíme poslední přepážku, a z balzových lišt 3×5 mm vlepíme mezi bočnice rozpěrky.

Balzou tl. 1,5 mm polepíme pouze spodní stranu trupu, horní část je uzavřena až po osazení trupu servy a bovbeny řízení. Hlavici slepíme ze 4 vrstev tvrdší balzy tl. 10 mm. Nejprve slepíme vnitřní 2 kusy, do nich si vyřízneme prostor pro zátěž, pak pomocí svěrek dolepíme boční části.

Sestavíme SOP, a její pevnou část vlepíme do zadní části trupu. Způsob, jakým je tam SOp zakotvena vidíme na obrázku. Bovden ovládání SOP vyvedeme z levé bočnice trupu.

Křídlo sestavujeme na rovné dřevěné desce. Může být dle originálu postavené v celku, pravidla nám však umožňují křídlo udělat dělené, pro snadnější transport modelu. Ke spojení použijeme kvalitní ocelový drát o průměru 4 mm, který vsouváme do trubiček z novinového papíru, ty jsou zalepené mezi lišty hlavního nosníku. Trubičky stočíme na trnu – drátu s pomocí lepícího laku. Mezi trubičkami a lištami je vlepena balza, stojiny jsou potom v této části nahrazenými vyššími překližkovými díly, nalepenými z přední i zadní strany nosníků. Je též vhodné tyto části lehce omotat bílou nití, kterou pak prolepíme lakováním.  Vnitřní kraj křídla je potom zakončen překližkovým žebrem tl 1 až 1,5 mm.

Postup stavby křídla je viditelný zde. Na spodní nosník nalepíme vždy žebro, stojinu, a další žebro. Tak se dostaneme až k lomení ucha, kde použijeme žebro o síle 3 mm, toto žebro rozdělíme na 2 díly, a v krajním poli stojinu již v této části stavby nahradíme spojkou uší, slepenou ze dvou vyříznutých vrstev. Poté je vhodné si ještě zářezy v žebrech opatrně začistit brusným přípravkem z lišty o síle 4 mm s nalepeným brusným plátnem.

  Pak dolepíme horní nosník, náběžnou lištu. Po řádném zaschnutí si část křídla sejmeme z pracovní desky a dolepíme odtokovou lištu.

Ucho nestavíme samostatně, ale obdobným způsobem jako střední část přímo na pracovní desce, přičemž střední díl křídla máme podloženou např. knihami.

Odpadá tak pracné zabrušování lišt, při nichž vždy hrozí poškození již sestavené části.

VOP sestavíme nejdříve v celé konstrukci, obdobně jako křídlo. Teprve v hotové VOP odřízneme klapku řízení, a provedeme její slepení z balzových dílů dle obrázku. Klapka je pouze na levé straně, což pro naše potřeby létání naprosto dostačuje.

Pak na nosných plochách dolepíme pomocí prádelních kolíčků krajní žebra, přelepíme střední a kořenové části balzou tl. 1,5 mm.

Před posledním přebroušením je velmi důležité celou kostru modelu prolepit pomocí štětce lepidlem Herkules.

Úhel náběhu křídla je vytvořen klíny z balzy tl 4 mm nalepenými na trup, a měl by být asi 2 až 3 stupně.

Veškeré RC vybavení se snažíme dostat co nejvíce dopředu, a to včetně serv, pro něž je úložná deska ve stavebnici již připravena.

Pro potah nosných ploch modelu je v současné době nejvhodnější Vlies, trup pak potáhneme tenkým modelspanem nebo japanem.

Vlečný háček je ohnutý z drátu o průměru 1,8 mm, jako posuvný. Je přišroubován zespoda na trup dvěma šrouby M3 s podložkani, a lze jej posouvat na trupu v rozmezí asi +- 5 mm. Vhodná poloha pro start gumicukem je asi 20 až 25 mm před těžištěm.

Pepík Kubeš a Jirka Hloušek